Co to znaczy, że dom jest inteligentny?

Pojęcie inteligentnego domu jest używane dość często na określenie różnych systemów, które automatyzują obsługę wszelkiego rodzaju domowych instalacji. Zdarza się, że tym mianem określane jest zdalne sterowanie pracą ogrzewania lub oświetlania, jednak prawdziwy inteligentny dom to dużo więcej. Systemy inteligentnego domu oznaczają przede wszystkim daleko posuniętą integrację różnych systemów i ich współpracę. Sprawdźmy, jak takie rozwiązania mogą wyglądać w praktyce.

Które systemy mogą być włączone do inteligentnego sterowania?

Zacznijmy od tego, jakie systemy mogą być obsługiwane przez systemy inteligentnego domu. Będą to naturalnie te urządzenia, które mogą być obsługiwane za pomocą sterowników elektronicznych. Należą do nich oczywiście wszystkie systemy multimedialne, np. instalacje typu multiroom. Będą to również systemy sterowania roletami, zarówno tymi, montowanymi na zewnątrz, jak i roletami wewnętrznymi np. w oknach dachowych. Podobnie rzecz się ma, gdy chodzi o urządzenia klimatyzacyjne, centralne ogrzewanie, a także wentylację mechaniczną. Do włączenia w system inteligentnego domu są przygotowane również instalacje alarmowe i monitorujące, zwłaszcza te, które posiadają dodatkowe czujniki ruchu, dymu czy zalania. Oświetlenie, szczególnie składające się z kompletnych systemów sterowania parametrami pracy poszczególnych lamp będzie również bardzo cennym elementem inteligentnego domu. Trudno wymienić wszystkie rodzaje urządzeń, które mogą być zintegrowane.

Co potrafią systemy inteligentnego domu?

Systemy inteligentnego domu mają bardzo wiele różnych możliwości. Za ich pomocą można zintegrować sterowanie różnymi systemami w jednym pilocie lub aplikacji na smartfona. Możliwości jednak, w zależności od konkretnego systemu, mogą być o wiele większe. Systemy sterujące potrafią zbierać informacje z podłączonych do nich czujników oraz sterować urządzeniami w zależności od tego, jakie dane otrzymają. Dzięki temu potrafią np. zapalać lub gasić światło, gdy ktoś wejdzie do pokoju, lub z niego wyjdzie. Reagując na otwarcie drzwi zewnętrznych, mogą zapalić światło przed domem. Po wyjściu z domu i uzbrojeniu alarmu potrafią wyłączyć klimatyzację lub wentylację mechaniczną. Mogą również zaciągać rolety, gdy nasłonecznienie jest zbyt duże albo włączać ogrzewanie o konkretnej porze.

Po co to wszystko?

Systemy inteligentnego domu zostały zaprojektowane przede wszystkim po to, by ułatwić komfortowe korzystanie z różnych urządzeń. Drugim istotnym powodem ich powstania była chęć poczynienia oszczędności na zużyciu prądu i opału. Z obu zadań wywiązują się znakomicie.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Facebook
×
Pytania?